راه کارهای ایمنی در برابر نور خورشید کدامند:

بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر پرتوهای خورشید دارای قوی ترین تابش ها هستند،با اینکه قدم زدن در زیر نور خورشید مردم را خوشحال می کند اما مشکل اساسی اینجاست که در معرض نور خورشید قرارگرفتن می تواند باعث به وجود آمدن مکشلات زیادی شود.

قرار گرفتن در برابر نور خورشید موجب چه بیماری هایی میشود: سرطان پوست، پیری، به وجود آمدن چین وچروک، خشکی پوست و سرطان لب از جمله بیماری های شایع به دلیل قرار گرفتن زیاد فرد دربرابر نور خورشید می باشد. برای آزار و اذیت شدن چشم ها قرار گرفتن به مدت زمان طولانی در برابر اشعه ماوراء بنفش می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد و مضر باشد، حتی اگر دارای پوست و موی تیره باشید. حتی در روزهای ابری نورخورشید می تواند باعث سوختگی پوست شما شود.

محافظت در برابر نور خورشید کدامند

روش های محافظت در برابر نور خورشید کدامند

در برابر نور خورشید چه اقدامات حفاظتی باید اعمال شود:

  • کاهش مدت زمانی که در برابرنور آفتاب می گذرانید.
  • اگر کار شما به گونه ای است که درمعرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرید، سعی کنید مدتی از زمان را در سایه و دور ازنور آفتاب استراحت کنید.
  • روی پوست صورت، پوست دست ها، گردن، پاها و دیگر نواحی بدن که نیاز به محافظت در برابر نور خورشید دارند از کرم های ضدآفتاب با سطح محافظت در برابر آفتاب یا SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید.
  • روی برچسب ضد آفتاب سطح SPF یا سطح محافظت در برابرآفتاب درج شده است.
  • چندین بار قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب درطول روز استفاده از ضد آفتاب توصیه می‌شود.
  • حداکثر بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدظهر نورخورشید بیشترین میزان را دارد. پس لازم است از پوست خود بین این ساعت ها به خوبی محافظت کنید.
  • لازم است از عینک های آفتابی برای محافظت کردن از چشمان خود دربرابر نور خورشید استفاده کنید. عینک های آفتابی مناسب عملآ باید تا ۹۰ درصد سطح نور خورشید را کاهش دهند.
  • از تجهیزات حفاظتی مناسب مانند پیراهن‌ها و شلوارهای بلندو محافظه‌کارانه، ضخیم، نخی و دارای رنگ روشن تا وقتی که تمیز است، در زیر نور آفتاب استفاده کنید.
  • استفاده از کلاه های لبه دار الزامی است. کلاهی که می تواند از گوش، صورت و گردن شما در برابر نور مستقیم خورشید محافظت کند. مثلا کلاه های حصیری می توانند انتخاب خوبی دراین خصوص باشند.
  • کلاه آفتابی به تنهایی و با رعایت نکردن نکات دیگر از شما در مقابل نور خورشید محافظت نمی‌کند.
محافظت در برابر اشعه مضر آفتاب

محافظت در برابر اشعه مضر آفتاب

چگونه مشکلات پوستی که در برابر نور خورشید به وجود آمده را تشخیص بدهیم:

لازم است که هر چند وقت یکبار پوست سر، صورت، لب ها و گوش های خود را چک وکنترل کنید. زمانی که مشغول معاینه پوست صورت هستید به دنبال خطوط و لبه های غیر طبیعی و خال های بزرگ و نامنظم، انواع جوش ها، اسکار و زخم ها، تغییر در شکل، اندازه و رنگ خال ها باشید. علاوه بر کنترل این زخم ها و جراحات به وجود آمده بر روی پوست، سعی کنید خونریزی و هرگونه مشکل ازجمله خارش و درد در ناحیه خال ها و همچنین هرگونه ناهنجاری و نئوپلاسم روی سطح پوست را بهبود بخشیده و برای درمان و رفع آنها اقدام کنید. همه این علائم که ذکر شدند می توانند نشانه سرطان پوست باشند.

تشخیص سرطان پوست درمراحل اولیه آن باعث می شود که سرطان به موقع کنترل و درمان شود. اگر هرگونه مشکل درپوست خود مشاهده کردید با متخصص پوست خود تماس بگیرید یا با سرپرست خود در میان بگذرارید و اطلاع دهید. معاینه کردن منظم پوست صورت، شناسایی کردن و تشخیص نقاط قرمز، برجستگی ها و تغییر در اندازه، شکل و رنگ خال ها رنگ پریدگی پوست باید در اولیت قرار بگیرد. برای برنزه کردن پوست استفاده از لامپ ها و روش های مصنوعی بسیار پرخطر است وتوصیه نمی شود.

قرار گرفتن برابر نور خورشید چه خطراتی به همراه دارد:

آفتاب سوختگی از خطرات اصلی قرار گرفتن دربرابر نور خورشید است. اگر به پوست آفتاب سوخته زیرمیکروسکوپ خیلی قوی نگاهی بیندازید متوجه ی سلول های پوست و رگ های خونی آسیب دیده می شوید. اگر پوست شما چندین بار و به طور مکرر دچار آفتاب سوختگی شود، شروع به خشک شدن، چروک شدن، تغییر رنگ و مشکلات دیگر می‌کند. با اینکه ممکن است پوست بعد از آفتاب سوختگی ضخیم به نظر برسد، اما در اصل پوست ضعیف است و به راحتی آسیب می بیند. با این وجود یکی از مهم ترین خطرات قرار گرفتن در برابر نور خورشید، افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است که در حال حاضر شایع ترین سرطان دربین مردم است. پزشکان باور دارند که در اکثر موارد با قرار نگرفتن مستقیم و مداوم در معرض نور خورشید می توان از سرطان پوست پیشگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست