عینک ایمنی چند نوع لنز دارد؟

از آنجا که بسته به شرایط کاری، مدل و ویژگی عینک های ایمنی متفاوت است ما در این مقاله به بررسی انواع لنز عینک ایمنی میپردازیم.

با قطعیت میتوانیم بگویم که چشم یک عضو اصلی در انجام کارهای افراد می‌باشد، و محافظت از آن نیز بسیار حائز اهمیت است. برای محافظت از این عضو تجهزات زیاد وجود دارد، که در این مقاله سعی می‌شود تعدادی از اصلی ترین روش ها را معرفی کنیم.

تجهیزات محافظت از چشم چند نوع است؟

 • عینک ایمنی فتوکرومیک
 • عینک ایمنی
 • عینک ایمنی واردن
 • عینک ایمنی پزشکی
 • گاگل ایمنی یا عینک محافظ چشم
 • ویزور ایمنی
 • عینک ایمنی پلی اورتان
 • عینک ایمنی اپتیکال
 • عینک ایمنی آکریلیک
 • شیلد محافظ صورت
انواع عینک ایمنی

انواع عینک ایمنی

جدا از معرفی عینک ایمنی باید به این مورد هم دقت شود که عینک ایمنی خود نیز توسط لنز به مجموعه های دیگری تقسیم می‌شود، اشخاصی که به فکر ایمنی خود هستند باید حتما نوع لنز را مرتبط با شغل خود انتخاب کنند و به این مورد توجه ویژه ای داشته باشند.

موارد که باعث تفاوت در لنز عینک می‌شوند شامل جنس لنز، رنگ و قابلیت‌های که یک لنز می‌تواند داشته باشد از در هنگام خرید باید به آنها توجه شود.

اکثر لنز های عینک از جنس پلاستیک و پلی کربنات است. و در تهیه ساختار بعضی از این لنزها از شیشه نیز استفاده شده است.

لنز عینک ایمنی چه انواعی دارد؟

 • لنزشفاف
 • لنز قهوه‌ای یا کربایی
 • لنز قطبی
 • لنز آبی رنگ
 • لنز نارنجی رنگ
 • لنز آیینه‌ای
 • لنز سبز رنگ
لنز عینک ایمنی

لنز عینک ایمنی

لنز شفاف

این نوع لنز عینک در محیط‌های کم خطر و عمومی و فشار کار کمتر است کابرد دارد، این نوع لنز جز بهترین انواع لنز ایمنی است زیرا این نوع لنز دید فرد را افزایش می‌دهد و برخلاف انواع رنگی لنزها باعث می‌شود که شما رنگ واقعی اجسام را ببینید. قیمت این نوع لنزها نسبت به انواع دیگر لنزها به صرفه تر است و جنس آنها از پلی کربنات که نسبت به شیشه مقاوتر است، این نوع لنز به دلیل اینکه نور را به نسبت انواع دیگر بیشتر از خود عبود می‌دهد مناسب محیط های کم نور است.

لنز قهوه‌ای یا کهربایی

اینو نوع لنز از تابش نور به سمت صجفه نمایش کم می‌کند، این نوع لنز مناسب افزادی می‌باشد که زیاد با لپ تاپ گوشی و … سروکار دارند مناسب می‌باشد. این نوع لنز با فیلتر نور آبی رنگ منعکس شده از صفحه مانیتور باعث کاهش فشار به چشم می‌شود. در شرایط جوی ابری و مه آلود نیز می‌شود از این نوع لنز استفاده کرد، این نوع لنز در محیط های کم نور به دلیل بالا بردن کنتراست باعث افزایش دید می‌شود، همچنین مناسب مطالعه در محیط های با نور کم است ولی مناسب رانندگی و یا محیط های با نور زیاد نمی باشد.

لنز قطبی

میدانیم که با برخورد نور به سطح اشیا و انعکاس آن نور به چشم باعث دیدن اجسام می‌شود در اجسام ناصاف انعکاس به صورت ناپراکنده است و به چشم آسیب نمیزند اما بعضی وقتا برخورد نور به سطح صاف و روشن مثل برف، فلز و یا آب باعث میشه نور بدون پراکندگی و به صورت مستقیم به چشم برسد و باعث کاهش دید یا آسیب به چشم می شود.

لنز قطبی داری یک ساختار خاص(یک نوع ماده شیمیایی) می باشد که باعث می شود که به عنوان یک فیلتر عمل کرده و قبل از اینکه نور به چشم برسد بخشی از آن حذف شود، این نوع لنزها برای افرادی که در طول روز بیشتر خارج از خانه هستند گزینه مناسبی است، همانطور که بیان شد این نوع لنز اشعه زیاد و مستقیم آب و افتاب را کاهش می‌دهد. این نوع لنزها مانند عینک های افتابی باعث می شوند که رنگ ها را تیرتر از چیزی که هست ببینید، توجه داشته باشد این نوع لنزها با عینک افتابی متفاوت است.

این نوع لنز شفاف است ولی رنگ ها را به صورت واقعی نشان نمی دهد، این نوع لنز با کاهش میزان تابش و انعکاس نور باعث جلوگیری از خستگی چشم می شود و حالت سبکی دارد. این لنز مناسب محیط های کم نور و رانندگی مطالعه و یا نگاه کردن به مانیتور نمی باشد، همچنین اشخاصی که قوه بینایی حساسی به تغیر رنگ نور دارند نیز نباید از این نوع لنز استفاده کنند.

لنز عینک

لنز عینک

لنز آبی رنگ

این نوع لنز به دلیل  رنگی که داراست در برابر رنگ زرد مقاومت خوبی دارد. در محیط های که نور زرد زیاد می باشد یا میزان بخار سدیم زیاد می باشد گزینه مناسبی است. زیرا این نوع لنز نور ساطع شده از بخار سدیم را زا خنثی کرده و از وارد شدن آسیب احتمالی به چشم جلوگیری می کند، بیشترین کاربرد این نوع عینک در در کارخانه فراوری مواد غذایی می باشد.

لنز نارنجی رنگ

این نوع لنز در محیط‌های کم نور استفاده می شود، لنز نارنجی به لنز زرد یا کهربایی نیز معروف است. این لنز به واضح و روشن تر دیدن محیط و اجسام کمک می کند. این لنز نور رنگ آبی را نیز فیلتر می کند، برای فعالیت های مثل شکار که نیازمند دقت بالایی است استفاده از این نوع لنز کاربردی می‌باشد.

لنز آیینه ای

از انواع لنز عینک ایمنی می توان به لنز آیینه ای اشاره کرد که در سط بیرونی یک پوشش آیننه ای دارد و رنگ محیط را به رنگ قهوه ای یا خاکستری میتوان دید. این پوشش باعث کاهش ۱۰تا۶۰ درصد از نور می شود. از این لنز برای محیط های که مرطوب و یا در مجاوت آب و ارتفاعات و یا محیط های داری شن و ماسه میشه استفاده کرد.

لنز سبز

این لنز به دلیل رنگش بیشتر برای واضح دیدن و محافظت از چشم در مقابل اشعه های همچون فرابنفش، مادون قرمز و گرما استفاده می شود و از آسیب دیدن چشم جلوگیری می کند.

با توجه به آنچه در این مقاله بیان شد بهتر است قبل از خرید عینک با لنز مورد نیاز حتما شرایط محیطی که در آن قرار می گیرید و کار خود را بررسی کرده و بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید. گروه تولیدی اطلس جامه در کنار شما عزیزان خواهد بو تا بهترین انتخاب را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست