ماسک FFP و انواع آن

این ماسک FFP از آلوده شدن ریه های شما به ذرات مخاطره آمیز جلوگیری می کند. ذرات ریز و آئروسل ها یکی از خطرناک ترین ذرات موجود در محیط کار هستند که باعث به خطر افتادن سلامتی انسان می شود. این ذرات با چشم های غیر مسلح قابل مشاهده و تشخیص نیست و باعث زمینه سازی بیماری های خطرناکی مانند سرطان و یا بیماری های ریوی می شود. در بهترین حالت ممکن، کارها با بوهای نامطبوع مواجه می شوند. پس لازم است که در بیشتر محیط های کاری، از ماسک استفاده کنید. ماسک های FFP، محافظ های خوبی در مقابل آلاینده های معلق در هوا مانند گرد و غبار، دود و آئروسل ها هستند. ماسک های FFP مطابق استاندارد اروپا (EN149:2001+A1:2009) طراحی شده اند. این ماسک سطوح حفاظتی بالاتری نسبت به دیگر ماسک ها دارد که فرایند فیلترینگ را به صورت موثرتر و بهتری انجام میدهد که درنتیجه قابلیت بهتری در برابر مواد مضر بیشتر و غلظت های بالاتر آلاینده ها دارند. ما در این مقاله رابطه با اینکه ماسک FFP وانواع آن صحبت خواهیم کرد.

ماسک FFP چیست

یکی از انواع ماسک های ایمنی ماسکffp  است که امروزه خیلی مورد استفاده مردم قرار گرفته است. بعضی از افراد بر این باور هستند که ماسک N95 برتری هایی نسبت به ماسک FFP دارد، مانند سطح حفاظتی بیشتر ماسک N95 نسبت به ماسکFFP. جدا از این مورد دلایل بیشتری وجود دارد که بسیاری از مردم این ماسک را به عنوان جایگزینی بهتری برای ماسک های N95 میدانند.

انواع ماسک

انواع ماسک

معنیFFPچیست؟

دلیل اسم گذاشتن این ماسک ها با نام FFP این است که FFP مخفف انگلیسی کلمه ماسک تنفسی است. جدا از این عددهای یک تا سه که در کنار این نام درج شده است هم معنای خاصی دارد که در ادامه به شرح آنها میپردازیم.

انواع ماسک های کلاس FFP این ماسک ها طبق استاندارد های اروپا در ۳ سطح حفاظتی به بازار عرضه می شوند FFP1 FFP2 FFP3 ماسک های صورت FFP1 در « کمترین » و ماسک های FFP3در « بیشترین » میزان فیلتراسیون ارائه میشوند. اطلاعاتی در باره ی میزان قدرت فیلتر کردن ذرات معلق در هوا، میزان نشتی ذرات و عبور ذرات از ماسک به مجاری تنفسی در جدول زیر نشان داده شده است

ماسک FFP1 ماسک های FFP1 یکی از اولین گروه های ماسک FFP است . این ماسکFFP1، از دستگاه تنفسی شخص در برابر گرد و غبار محافظت کرده و حجمی معادل چهار برابر از آلاینده ها نسبت به حداکثر حد مجاز در محیط های کاری به کار گرفته می شود. این ماسک FFP1 تا ۷۵ درصد فیلترینگ داشته و مانعی در برابر تنفس آلاینده های محیطی مضر درمقابل سلامتی دستگاه تنفسی است.

ماسک FFP2 این ماسک FFP2، نسبت به ماسک FFP1، توان فیلترینگ بهتری دارد و دارای ۸۹ درصد قدرت حفاظتی می باشد. انتخاب این ماسک ها FFP2 و لباس‌کارهای صنعتی و حرفه ای بهترین و مناسب ترین انتخاب برای محیط هایی که سطح آلاینده های آن ۱۰ برابر بیشتر از حداکثر مجاز است، می باشد. این ماسک باعث جلوگیری از ورود انواع گرد و غبار های زیان بار، دود و آئروسل جامد و مایع که همه باعث بروز بیماری و مشکلات تنفسی می شوند،  جلوگیری کرده و کنترل می‌کند.

ماسک ffp

ماسک ffp

ماسک FFP3 این دسته آخر سری ماسک های FFP، ماسک های FFP3 است. در این دسته از ماسک ها قدرت جلوگیری از نفوذ آلاینده ها و ذرات ریز فیلتراسیون تا حدود ۹۵ درصد می باشد. ماسک FFP3 به دلیل فیلتر کردن آلاینده های بسیار خطرناک و سمی، سرطان زا و رادیواکتیو خیلی مفید است و همچنین درر محیط های کاری که آلاینده های خطرزا به مقدار سی برابر حد مجاز هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت عادی هم این ماسکها برای صنایع شیمیایی خیلی مورد استفاده می گیرند.

چه مدت زمانی ماسک FFP قابل استفاده است؟ این ماسک هاکه معمولا در کلاس FFP ساخته می شوند تحت لیسانس استاندارد EN149  اروپا هستند که برای استفاده باید مدت زمان مجاز ومناسبی نیز برای استفاده از را در نظر داشته باشید. نکته ای که حین استفاده از ماسک FFP2 باید مورد توجه قرار گیرد این است که این ماسک ها بصورت یکبار مصرف طراحی شده‌اند و شما مجاز نیستید که از این ماسک به صورت مکرر استفاده کنید زیرا این ماسک ها کارایی خود را بعد از یک مدت زمان مشخص از دست می دهند.

برای تهیه انواع لباس کار میتوانید به سایت اطلس جامه مراجعه کنید و یا با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست